W czasach gdy inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie, zadłużenie jest często pojawiającym się zjawiskiem. Sytuacja znacznie się komplikuje, gdy pojawia się widmo procesu komorniczego, w wyniku którego może dojść do zajęcia sporej części majątku. Jakie uprawnienia posiada komornik? Jakie przedmioty mogą zostać zajęte na poczet spłaty długu, a które są prawnie chronione? Czy komornik może zająć rzeczy nienależące do dłużnika?
Jakie uprawnienia posiada komornik?
Osoby walczące z długami, niejednokrotnie borykają się także z komornikiem. Funkcjonariusz publiczny posiada wiele uprawnień, nieznanych znacznej części społeczeństwa. Dlatego też warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem postępowania komorniczego. Przede wszystkim należy pamiętać, że komornik ma prawo wejść do mieszkania, w celu zajęcia majątku danej dłużnika. Co więcej, działania te mogą się odbywać podczas nieobecności właściciela domu czy mieszkania. W takiej sytuacji, komornik wzywa ślusarza i z jego pomocą wchodzi do środka. Funkcjonariusza publicznego nie obowiązuje ogólne rozporządzenie o ochronie praw osobowych. Mogą oni domagać się od pracodawcy udostępnienia informacji, taki jak: numer konta bankowego czy aktualne miejsce przebywania. Komornicy, na poczet spłaty długu mają prawo, a nawet obowiązek zająć własność dłużnika, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Do przedmiotów podlegających procesowi komorniczemu zalicza się:
- zasoby finansowe, zarówno w formie papierowej, jak i te zgromadzone na rachunku bankowym,
- dobytek, w tym: urządzenia elektroniczne, biżuteria, obiekty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, a nawet nośniki danych,
- akcje, prawa majątkowe, prawa własnościowe czy certyfikaty inwestycyjne,
- nieruchomości: mieszkanie, dom teren działkowy – zwłaszcza w przypadku ogromnego zadłużenia.
Uprawnienie to dotyczy również kont bankowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie traci dostępu do danego rachunku – ma możliwość korzystania z kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Czy komornik ma możliwość zająć przedmioty, których właścicielem nie jest dłużnik?
Czy komornik może zająć przedmioty nienalężące do dłużnika?
Procesowi komorniczemu podlegają przedmioty należące do dłużnika. W konsekwencji, przedmioty należące, np. do członków rodziny nie mogą zostać zajęte na poczet spłaty długu. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje gdy komornik zajmuje własność osób postronnych. Warto jednak zauważyć, że do takich sytuacji dochodzi najczęściej w wyniku pomyłki. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dłużnik mieszka z członkami rodziny. Funkcjonariusz publiczny, nie ma bowiem obowiązku szczegółowego sprawdzania, kto jest właścicielem konkretnych przedmiotów. Jeśli dana rzecz została zajęta, należy złożyć wniosek, wyjaśniający sytuację. Nie powinno dojść do sytuacji zajęcia konta bankowego należącego do innej osoby niż dłużnik. W banku znajdują się bowiem wszelkie informacje odnośnie właściciela rachunku bankowego. Niektóre przedmioty zalicza się do majątku wspólnego. Co się z nimi stanie w tracie procesu komorniczego?
Co się dzieje w przypadku przedmiotów współdzielonych?
Mianem przedmiotów współdzielonych określa się wszelką własność, należącą nie tylko do dłużnika, ale także innych podmiotów. Rzeczy te także podlegają procesowi komorniczemu. W takiej sytuacji, komornik ma prawo wystawić część własności na licytacji komorniczej. Sprzedaży podlega tylko część należąca do dłużnika. Warto zaznaczyć, że nowy nabywca powinien mieć świadomość, że przypada mu tylko część danego towaru. Dzieje się tak, w przypadku małżeństw, w których jedno z nich jest zadłużone. Określa się to mianem wspólnoty majątkowej. Co należy robić w takiej sytuacji? Po pierwsze należy ustalić, czy postępowanie komornicze dotyczy jednego z małżonków czy obojga. Zajęcie własności jednego z partnerów odbywa się przy pomocy sądowej windykacji należności. Komornik ma uprawnienie zająć tylko część przedmiotów, w tym pieniędzy czy nieruchomości. Okoliczności zmieniają się w sytuacji gdy proces komorniczy dotyczy pary. Wskutek tego żadne ograniczenia nie istnieją, a funkcjonariusz publiczny może zająć wszelkie elementy majątku małżonków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją przedmioty, które nie mogą zostać zajęte przez komornika. Co do nich należy?
Czego komornik nie ma prawa zająć?
Komornik posiada wszelkie niezbędne uprawnienia konieczne do zajęcia części majątku w celu spłaty długu. Warto jednak pamiętać, że wiele przedmiotów jest prawnie chronionych przed procesem komorniczym. Co się do nich zalicza? Przede wszystkim, przedmioty zdrowotne, np. leki czy urządzenia niezbędne dla osób z niepełnosprawnościami. Kolejno wymieniać można rzeczy przeznaczone do codziennego użytku, takie jak opał, a nawet zapasy żywnościowe. Komornik nie ma prawa zająć podstawowego wyposażenia domu/mieszkania, m.in. kuchenki, pralki, łóżka czy lodówki.. Warto również wspomnieć o przedmiotach, koniecznych do wykonywania pracy (odzież i narzędzia) czy nauki (podręczniki, pomoce naukowe, a także niektóre sprzęty).
Zobacz także: Nowe chwilówki