Każdy kredytobiorca chciałby do minimum obniżyć koszty zaciągnięcia zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt. Konieczna jest bowiem nie tylko spłata pożyczonego kapitału, ale również odsetek oraz prowizji. Czy możliwe jest uniknięcie płacenia prowizji w przypadku kredytu bankowego? Jeśli tak, to na jakich warunkach?
Czym jest prowizja od kredytu?
Jednorazowa opłata, którą pobiera bank od kredytobiorcy, to właśnie prowizja od kredytu lub pożyczki. Jest to kwota, którą należy uiścić za to, że bank w ogóle zdecydował się nam udzielić kredytu – prowizję można więc rozpatrywać w kontekście premii za ponoszone przez instytucję ryzyko. Prowizja od kredytu hipotecznego wynosić może nie więcej, niż 5% wartości zobowiązania. Tymczasem w przypadku kredytu gotówkowego stawka prowizji może być już o wiele wyższa. Klient może wybrać bank, który zaoferuje mu najniższą, spośród dostępnych obecnie na rynku prowizji od kredytu.
Jak uniknąć płacenia prowizji?
Teoretycznie uniknięcie płacenia prowizji od kredytu jest możliwe, jednak nie zawsze jest to opłacalne. Wysokość prowizji od kredytu na ogół może być przedmiotem negocjacji pomiędzy klientem a bankiem. Bank, jak instytucja komercyjna, jest w stanie zrezygnować ze swojej premii w postaci prowizji, jednak pod pewnymi warunkami. Zazwyczaj klient musi zdecydować się na zakupienie jednego bądź więcej produktów finansowych dostępnych w danym banku, aby uzyskać kredyt bez prowizji. Tego typu produktami są na przykład:
- konta osobiste, lokaty czy inne produkty oszczędnościowe,
- karty kredytowe czy lojalnościowe,
- ubezpieczenia – mogą to być ubezpieczenia zupełnie od kredytu niezależne, na przykład ubezpieczenie na życie bądź też związane (przynajmniej pośrednio) z kredytem – na przykład ubezpieczenie od utraty pracy,
- polisy emerytalne.
Pozostaje więc pytanie, czy rzeczywiście bardziej opłaca się zrezygnować z płacenia prowizji na rzecz zakupu dodatkowych produktów? Wszystko zależy od tego, ile miałaby wynosić prowizja i ile kosztuje konkretny produkt bankowy. Nie zapominajmy, że często decydując się na jego zakup, otrzymujemy dodatkową ochronę bądź usługę, która może okazać się dla nas bardzo przydatna.
Nie wszystkie banki pobierają prowizję od kredytu
Co ciekawe, nie każdy bank pobierze prowizję od udzielonego kredytu, jednak mowa tutaj głównie o kredytach hipotecznych. Możemy więc próbować uzyskać kredyt w konkretnym banku, który nie narzuca nam wysokiej prowizji do zapłaty.
Jeżeli jednak nasz wniosek kredytowy zostanie odrzucony, możemy spróbować ubiegać się o kredyt w banku, który proponuje jedną z najniższych prowizji na rynku.
Nie zapominajmy, że prowizja to nie jedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przed złożeniem wniosku kredytowego. Ważne są również wymagania formalne czy sposób naliczania odsetek. Warto jednak pamiętać, że nawet, jeśli przyjdzie nam zapłacić prowizję, kredyt wciąż pozostaje jednym z najbezpieczniejszych źródeł finansowania.