Według badań zwyczajów finansowych Polaków ponad połowa z nas kupuje głównie na promocjach. Okazuje się, że lubimy obniżki. Te pojawiają się w sklepach dość często, a nie zawsze mamy w zanadrzu oszczędności, by skorzystać i nie musieć potem przepłacać. Na szczęście zawsze można liczyć na pożyczki pozabankowe, dokonać zakupów, a potem zwrócić pożyczoną kwotę. Takie pożyczki są na rynku dość długo, bo przepisy znacznie zaostrzyły windowanie kosztów przez pożyczkodawców. Nowy klient może otrzymać nawet pożyczkę za darmo. Takie oferty do tej pory budzą wiele wątpliwości. Czy opłaca się brać tanie pożyczki pozabankowe? Czym różnią się darmowe pożyczki od innych?
Tanie pożyczki pozabankowe – oprocentowanie
Firmy pożyczkowe nie podlegają tym samym przepisom, co banki. Mogą oferować pożyczki nawet z zerowym oprocentowaniem. Takie działanie obarcza ryzykiem wyłącznie firmę pożyczkową, gdyż tego typu instytucja operuje własnymi pieniędzmi, a nie jak bank pieniędzmi klientów. Nie trzeba więc poddawać w wątpliwość legalności każdej oferty tanich chwilówek. Pożyczkodawcy, którzy decydują się się udzielać pożyczek bez dodatkowych kosztów, wbrew pozorom nie działają bez możliwości zarobienia. Firmy zarabiają, gdyż zadowolony pożyczkodawca sięga po następną pożyczkę ze standardowym oprocentowaniem. Obecnie, kiedy wysokość stopy referencyjnej NBP utrzymuje się na poziomie 1,5%, pożyczki pozabankowe mogą być oprocentowane maksymalnie na 10% w skali roku.
Pożyczki za 0 gdzie jest haczyk?
Rynek pozabankowy jest dość zróżnicowany, jednak większość firm pożyczkowych działa dość podobnie. Oferta darmowej pożyczki jest obwarowana konkretnymi warunkami. Żeby rzeczywiście móc oddać wyłącznie pożyczoną kwotę, należy wziąć pożyczkę jako nowy klient. Promocja dotyczy tylko tych pożyczkobiorców, którzy skorzystali z usług danej firmy po raz pierwszy. Oznacza to, że jeśli wcześniej zaciągnąłeś pożyczkę w firmie X nie możesz skorzystać z darmowej pożyczki. Możesz się o nią zwrócić do innej firmy, np. firmy Y, o ile nie byłeś wcześniej jej klientem i posiada ona w swojej ofercie dokładnie ten rodzaj pożyczki.
Firmy pożyczkowe nie powinny zwabiać konsumentów podstępem, bo tanie pożyczki pozabankowe są bezpieczne, gdyż podlegają odpowiednim przepisom. O wszelkich kosztach pożyczki zostaniesz poinformowany jeszcze przed finalizacją transakcji i wypłatą gotówki. Jeśli nie znasz szczegółów, nie przyjmuj oferty. Pożyczkodawca ma obowiązek poinformować pożyczkobiorców o wszystkich szczegółach również w przypadku darmowej pożyczki. Warunkiem udzielenia pożyczki bez oprocentowania jest zwykle konieczność jej spłaty w terminie określonym w umowie. Przekroczenie tego terminu skutkuje możliwością nałożenia na pożyczkobiorcę opłat, które standardowo są przewidywane w przypadku pożyczki w związku z niedopełnieniem warunków umowy.
Tanie pożyczki pozabankowe – chwilówka za 0 zł a pożyczka z oprocentowaniem
Maksymalnie tanie pożyczki pozabankowe to udzielane na 30, a maksymalnie na 60 dni. Oprócz szybkiego terminu spłaty pożyczki bez oprocentowania charakteryzuje je również niewielka kwota. Krótki okres na spłatę nie powinien stanowić problemu, gdyż pierwsza pożyczka dla nowego klienta udzielana jest zwykle w wysokości maksymalnej od 1500 do 3000 zł. Przy wyższych kwotach pojawia się już standardowe oprocentowanie oraz opłaty przewidziane w tabeli opłat stworzonej przez daną firmę i takie oferty adresowane są dla stałych klientów.
Mi się udało skorzystać z darmowej pierwszej pożyczki Szybka Gotówka – zwróciłam w terminie pożyczone 1000 złotych i rzeczywiście nic więcej nie zapłaciłam. Jeśli będę kiedyś potrzebować kasy na nagłe wydatki, to niewątpliwie do nich wrócę, nawet jeżeli to będzie już płatna pożyczka – bo wiem, że nie oszukują.