Pożyczkobiorcy zaciągający zobowiązania finansowe niezwykle często zastanawiają się nad tym, czy od wziętej pożyczki przez internet będą zmuszeni zapłacić podatek. Na szczęście, jak wskazują polskie przepisy podatkowe, taki obowiązek nie istnieje. Koszty pożyczki są zawarte w umowie, którą podpisujemy, a zapłacenie podatku VAT nie należy do obowiązków pożyczkobiorców.
Opodatkowanie pożyczki – najważniejsze informacje
Czy pożyczka podlega VAT? Tak – wszystkie przyznane oprocentowane pożyczki pieniężne zalicza się bowiem do odpłatnego świadczenia usług. Z tego względu wszelkie koszty związane z takim zobowiązaniem finansowym (między innymi odsetki) podlegają ustawie o podatku VAT. Oprócz tego, art. 43 ust. 1, pkt. 38 ustawy o podatku VAT mówi o tym, iż czynność dotycząca udzielania pożyczek nie jest objęta podatkiem VAT.
Pożyczka udzielana przez przedsiębiorcę a podatek VAT
W przypadku, gdy podmiot gospodarczy zajmuje się udzielaniem pożyczki (nawet gdy nie jest to jego główny przedmiot działalności), to czynność ta nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Ponadto należy mieć na uwadze, iż pożyczka nie jest również objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Udzielanie pożyczek przez podatników VAT według aktualnego orzecznictwa prawnego mieści się w definicji o nazwie „działalność gospodarcza”. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż obowiązujące przepisy prawa nie są jednolite w tym zakresie. Z tego powodu jeżeli jesteśmy osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, którzy raz na jakiś czas udzielą komuś pożyczki, warto zwrócić się o wydanie interpretacji prawa podatkowego do stosownych organów (urzędu skarbowego).
W jakich sytuacjach pożyczka podlega VAT? Sprawdziliśmy!
Sytuacja udzielenia pożyczki przez podatnika VAT jest wystarczającą przesłanką ku temu, by uznać ją za czynność podlegającą opodatkowaniu. W takim przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem na rzecz innego podmiotu, które polega na udostępnieniu mu pieniędzy na określony w umowie czas. Usługa polegająca na udzielaniu pożyczek jest jednak zwolniona z podatku – wynika to z art. 43, ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku VAT.
Jeżeli składamy wniosek o udzielenie pożyczki w profesjonalnej instytucji finansowej, w żadnym wypadku nie musimy zaprzątać sobie głowy podatkiem VAT. Wynika to z tego, iż obowiązek zapłacenia tego podatku będzie spoczywał na pożyczkodawcy. Jeżeli pożyczamy pieniądze od osoby prywatnej, wówczas umowa pożyczki będzie związana z koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Kiedy pożyczka nie podlega VAT?
Z uiszczania podatku VAT zwolnione są wszystkie usługi udzielania pożyczek i kredytów a także usług pośrednictwa finansowego. Ta zasada dotyczy także zarządzania pożyczki i kredytami przez pożyczkodawcę. W przypadku, gdy udzielanie pożyczek jest główną domeną działalności danego podmiotu, to czynność ta będzie opodatkowana, jednak jednocześnie korzysta ona ze zwolnienia podatkowego zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że mimo tego iż udzielanie pożyczek nie jest obarczone podatkiem VAT, to trzeba je ujmować w rejestrze sprzedaży oraz odpowiedniej deklaracji VAT.