Proces windykacji zadłużenia to bez wątpienia jedna z najbardziej uciążliwych oraz nieprzyjemnych procedur dla konsumenta. Warto jednak pamiętać, że również w przebiegu procesów windykacyjnych posiadamy określone prawa, które muszą być respektowane.
Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że dla umiejętnej oceny naszych praw kluczowe znaczenie ma rozróżnienie pt. komornik a windykator. Te dwa pojęcia często są ze sobą utożsamiane, a wielu klientów jest przekonanych, że firma windykacyjna de facto może działać na niemal identycznych zasadach, co komornik sądowy. Oczywiście, windykatorzy często wykorzystują ową niewiedzę i stosują metody, które są niezgodne z prawem.
Jakie są więc kompetencje firmy windykacyjnej i czym różni się windykator od komornika sądowego?
Komornik a windykator: najważniejsze różnice
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że w świetle polskiego prawa firma windykacyjna/windykator nie posiada żadnych specjalnych możliwości w zakresie procesu windykacji należności. Windykator nie dysponuje więc żadnymi narzędziami np. w zakresie bezpośredniej egzekucji zadłużenia. Co więcej, firma windykacyjna nie może podejmować również innych czynności, do których w określonych sytuacjach ma prawo komornik sądowy.
W praktyce, windykator działa po prostu na zasadzie reprezentowania interesów wierzyciela. Firma windykacyjna może więc np. podejmować negocjacje z dłużnikiem lub informować o istnieniu zadłużenia. Windykator w żadnym wypadku nie może natomiast podejmować następujących czynności:
- Zajmować składników majątku dłużnika
- Wchodzić do domu dłużnika
- Grozić dłużnikowi(dotyczy to zarówno gróźb karalnych, jak też gróźb bezprawnych)
- Nachodzić dłużnika w miejscu pracy
- Udzielać informacji na temat zadłużenia osobom trzecim
- Działać w sposób uciążliwy dla dłużnika lub znacząco obniżający komfort jego życia
Windykator może natomiast podejmować działania w zakresie wywiadu środowiskowego oraz ustalania stanu majątkowego dłużnika. Obie te czynności mogą być jednak realizowane tylko i wyłącznie w sposób, który nie zawiera czynności wymienionych w powyższych punktach(windykator nie może więc np. wejść do domu dłużnika pod pozorem ustalenia stanu posiadanego przez niego majątku lub też informować np. sąsiadów dłużnika o jego zadłużeniu).
Jak działa komornik sądowy?
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi o zakres kompetencji komornika sądowego. Polskie przepisy umożliwiają komornikowi np. wchodzenie do miejsca zamieszkania dłużnika lub zajmowanie składników jego majątku.
Należy przy tym pamiętać, że komornik sądowy może rozpocząć czynności dopiero po tym, gdy wierzyciel otrzyma od sądu tytuł wykonawczy. Egzekucja zawsze jest wszczynana także na wniosek wierzyciela oraz według wskazanego przez wierzyciela sposobu działania. Oznacza to, że to właśnie wierzyciel decyduje o tym, czy komornik ma np. rozpocząć egzekucję od zajęcia rachunku bankowego czy też od zajęcia samochodu lub innych ruchomości posiadanych przez dłużnika.
Jednocześnie istnieje również wykaz rzeczy, które nie podlegają zajęciu komorniczemu. Komornik nie może również zajmować określonych źródeł przychodu dłużnika.