Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością spełnienia ogromnej liczby formalności. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak wybrać konto firmowe. W tej chwili polskie instytucje bankowe mają sporo propozycji dla przedsiębiorców chcących założyć rachunek firmowy. Czym kierować się przy zakładaniu konta dla firmy?
Konto firmowe a działalność gospodarcza
Uruchomienie własnej działalności gospodarczej dla wielu osób jest spełnieniem wszystkich marzeń. Mając własną firmę to my sami decydujemy o tym, ile zarobimy oraz w jakim kierunku będzie podążała nasza firma. Własna działalność gospodarcza to nie tylko korzyści, ale także sporo obowiązków. Jednym z obowiązków wobec nowych przedsiębiorców jest między innymi utworzenie konta bankowego – niekoniecznie musi być to rachunek firmowy. Czym dokładnie jest konto firmowe? Zgodnie z nazwą, jest to rodzaj rachunku przeznaczony do zarządzania finansami danego przedsiębiorstwa.
Takie konto przypisane jest do konkretnej firmy i odnotowywane są na nim wszelkie wpływy i wydatki ponoszone przez daną firmę. Omawiany rodzaj konta zakłada właściciel przedsiębiorstwa, jednak później mogą z niego korzystać także inne, upoważnione przez właściciela osoby (pod warunkiem, że nie jest to jednoosobowa działalność gospodarcza). Wszystkie firmy w Polsce muszą posiadać rachunek bankowy, ponieważ dzięki temu znacznie łatwiej można rozliczać przychody i wydatki. Już podczas zakładania działalności gospodarczej Urząd Skarbowy wymaga, aby podać numer rachunku bankowego, który będzie wykorzystywany do realizowani transakcji finansowych w firmie.
Konto firmowe w świetle przepisów prawnych
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, osoba prowadząca własną działalność gospodarczą nie musi wcale posiadać oddzielnego konta przeznaczonego do prowadzenia transakcji firmowych. Można zatem korzystać z dotychczasowego konta osobistego i właśnie ten numer rachunku podać w trakcie procedur związanych z zakładaniem firmy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie rozwiązanie ma bardzo wiele wad. Taki wspólny rachunek nie oddzieli transakcji firmowych od transakcji prywatnych. To z kolei będzie mogło zrodzić konflikty na linii podatnik – urząd skarbowy. Fiskus będzie żądał, aby podatnik udowodnił, że konkretne transakcje były prywatne a nie firmowe i na odwrót.
Jak wybrać konto firmowe?
Jak wybrać najlepsze konto dla firmy? Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek propozycję, opłaca się dokładnie przejrzeć aktualne propozycje ze strony instytucji bankowych. Szczególną uwagę trzeba oczywiście zwracać na koszty związane z prowadzeniem takiego rachunku. Są obecnie oferty, w których prowadzenie konta jest całkowicie darmowe. Kolejna sprawa to sprawdzenie, ile będzie trzeba zapłacić za użytkowanie karty debetowej oraz za realizowanie innych czynności bankowych takich jak przelewy czy wypłaty w bankomatach. .