RRSO
Na ulotkach i materiałach promocyjnych banków i firm pożyczkowych. Oprocentowanie kredytu stanowi główną część przekazu reklamowego. Zawsze jest ono określane jako „niskie” i „korzystne”.
Natomiast RRSO – najczęściej zapisywane jest drobnym drukiem gdzieś w kącie ulotki. Czy też wyświetlane przez ułamek sekundy w reklamie telewizyjnej.
Co to jest RRSO? RRSO to skrót od: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Co to właściwie znaczy? Dlaczego warto zwracać na niego uwagę?
Przede wszystkim na fakt, że ułatwia on wybranie najkorzystniejszej propozycji. Wśród wielu oferowanych dzisiaj kredytów. RRSO pomaga w porównywaniu poszczególnych ofert. W skład tej wielkości wchodzą nie tylko koszty, czyli oprocentowanie czy prowizje. Również koszty dodatkowe jak, chociażby opłaty manipulacyjne. Klient zyskuje informacje na temat tego, jak dużą kwotę będzie musiał zwrócić bankom czy SKOK – om. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą tego wskaźnika jest również czas. W którym koszty zostaną poniesione, a więc wartość pieniądza osiąganą przez niego w określonym czasie. Oznacza to, że w przypadku rat równych RRSO będzie niższe niż w odniesieniu do rat malejących. Może się jednak okazać, że w przypadku kredytów generujących wyższe koszty, istnieje możliwość, by RRSO miało mniejszą wartość. Koniecznie należy mieć to na uwadze, dokonując ostatecznego wyboru.
Co składa się na RRSO?
RRSO może znacznie różnić się od najczęściej podkreślanego oprocentowania kredytu. Uwzględnia bowiem wszystkie dodatkowe koszty związane z udzieleniem finansowania. Na RRSO składają się:
- Oprocentowanie nominalne – najczęściej w skali rocznej;
- Prowizja dla banku;
- Ubezpieczenie kredytu;
- Koszt wyceny nieruchomości i sporządzenia tzw. operatu szacunkowego – to tylko w przypadku kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej
To najczęstsze i praktycznie występujące składowe generujące faktyczny koszt kredytu.
RRSO kredytu
Na produkt kredytowy z reguły składa się mnóstwo czynników i ciężko je samodzielnie policzyć. Na przykład nie zawsze jest tak, że kredyt z niższym oprocentowaniem finalnie okaże się tańszy. Czasem inne czynniki mogą mocno wywindować jego cenę. RRSO pozwala zobaczyć, jaka będzie finalna opłata za kredyt.
RRSO a całkowity koszt kredytu
Pamiętaj, że RRSO pokazuje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Czyli żeby mieć bardziej jednoznaczny wynik, powinno się ze sobą porównywać kredyty na taką samą liczbę rat. Jeśli porównamy RRSO na dwa różne okresy kredytowania (np. jeden na rok i drugi na 5 lat), to mimo że samo RRSO dla krótszego kredytu może być niższe, to łącznie koszty kredytu w złotówkach mogą być dla dłuższego wyższe.
Dlatego, poza porównaniem RRSO, warto porównać całkowity koszt kredytu. To wskaźnik ujednolicony tak samo, jak RRSO, ale pokazujący łatwiejszą do zrozumienia sumę wszystkich kosztów i odsetek w złotówkach.
Na podstawie całkowitego kosztu kredytu widać, ile – poza pożyczonym kapitałem – musisz oddać bankowi w postaci kosztów, odsetek itp. za cały okres kredytowania.
RRSO definicja
- RRSO to liczba wyliczona ze wszystkich opłat związanych z kredytem. Pokazuje koszt na rok;
- Bank ma obowiązek podać Ci RRSO każdego kredytu do 255 500 złotych. Przed zawarciem umowy, w tzw. formularzu informacyjnym oraz w samej treści umowy. Musi być więc udostępnione przed jej podpisaniem;
- Są w internecie proste i wiarygodne kalkulatory RRSO;
- Pamiętaj, że oprócz RRSO jest również wartość, którą określa się jako całkowity koszt kredytu. Warto zapoznać się również z nią.
Pożyczki z zerowym RRSO
[table id=37 /]
1 thought on “RRSO co to jest?”