Na wypadek pilnych wydatków można sięgnąć po rozwiązanie, które nie wymaga wielu formalności. O pożyczki bez zaświadczeń aplikuje coraz więcej Polaków. Tylko w 2019 roku firmy pożyczkowe udzieliły 2,5 mln pożyczek, a ich łączna kwota to 7,1 mld zł.1 Prostota w złożeniu wniosku to tylko jeden z atutów oferty pozabankowej. Dlatego Polacy stawiają na pożyczki bez zawiłych formalności? Czy rzeczywiście wszystko przebiega tak sprawnie?
Z czego wynika przewaga pożyczki bez zaświadczeń nad kredytem?
Zamiast kredytu można wybrać pożyczkę, przy załatwianiu której nie ma nadmiernych formalności. Kredyty odstraszają wielu Polaków, gdyż żeby je uzyskać, trzeba poświęcić sporo czasu na załatwienia. Tymczasem pożyczki pozabankowe są bardziej przystępne dla konsumenta.
Internetowe oferty stają się atrakcyjne z uwagi na przejrzystość i dostępność. Pożyczkodawcy podają koszty pożyczki bez zaświadczeń w sposób zrozumiały, ponieważ są do tego zobowiązani przepisami. Odpowiednią ofertę łatwo znaleźć, zwłaszcza że powstały rankingi chwilówek bez zaświadczeń. Porządkują one aktualnie dostępne propozycje na rynku pożyczkowym. Za pomocą smartfona, komputera czy tabletu z dostępem do sieci można wziąć pożyczkę bez wychodzenia z domu. Jest to łatwiejsze niż wzięcie kredytu.
Na czym polegają pożyczki bez zaświadczeń? Z jakimi formalnościami się wiążą?
Poprzez pojęcie pożyczki bez zaświadczeń należy rozumieć zobowiązanie zaciągane w firmie pożyczkowej bez wymaganego dokumentu potwierdzającego dochód. Oznacza to, że osoba, która zamierza aplikować o dodatkową gotówkę nie musi załatwiać zaświadczenia o osiąganych zarobkach. Większość firm pożyczkowych występuje z taką ofertą, aby przyspieszyć oraz uprościć procedury. W efekcie dostępne są pożyczki bez zaświadczeń w 15 minut. Osoby zainteresowane skorzystaniem z tego produktu finansowego, powinny:
- przeanalizować dostępną ofertę,
- wybrać odpowiednią pożyczkę,
- wypełnić formularz,
- potwierdzić dane,
- zaakceptować przedstawioną przez pożyczkodawcę ofertę,
- odebrać przyznane środki.
Najbardziej istotnym z punktu widzenia formalności jest etap wypełniania formularza i potwierdzania danych. Wniosek o pożyczkę zawiera na ogół odpowiednie pola, w których trzeba podać wysokość dochodów. Taka informacja jest dla pożyczkodawcy wystarczająca. Nieprawdziwe informacje zostaną najpewniej zweryfikowane i wniosek zostanie odrzucony, zatem trzeba dobrze policzyć, ile wynoszą dochody. Liczą się również te z dodatków finansowych, np. z programu 500 plus.
Ponadto konieczne bywa zamieszczenie we wniosku danych o zobowiązaniach. Potwierdzenie danych to etap, który także nie wymaga dołączania dodatkowej dokumentacji. Trzeba podać dane do internetowej obsługi rachunku osobistego lub wykonać przelew celem potwierdzenia danych we wniosku z danymi posiadacza konta. Ma to służyć zapobieganiu wyłudzeniom pożyczki na tożsamość kogoś innego. Załatwienie formalności przez internet obejmuje wszystkie etapy aplikowania o pożyczkę włącznie z wypłatą pieniędzy.
1 Dane na podstawie raportu BIK: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/492450/kredyt-trendy-raport-bik-za-rok-2019.